Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A lapot működtető globális hálózat is lemondott már a portálról, már inkább a Telexben bíznak, bár ez sem váltotta be a reményeket – állítja videóelemzésében a XXI. Század Intézet vezető munkatársa.
Deák Dániel legújabb videóelemzésében a 444.hu nevű internetes portált – megfogalmazása szerint az egyik Soros-blogot – vette górcső alá, miután az utóbbi időben negatív hírek érkeztek a lapról. Gyenge az olvasottsága, belső botrányok terhelik a szerkesztőséget és többen felmondtak, sorolta Deák.
A XXI. Század Intézet vezető elemzője emlékeztetett, a 444.hu nevű portál tíz évvel ezelőtt, 2013 áprilisában indult útjára és hamar az egyik legmeghatározóbb balliberális sajtótermékké vált. A 2014-es parlamenti választásra már külön mobilapplikációt fejlesztettek, mégpedig a Soros György érdekkörébe tartozó Open Society Institute 50 ezer dolláros támogatásával. 2014 májusában pedig közölték, 20 százalékos tulajdonrészt szerzett a cégben a Digital News Ventures nevű amerikai befektetési alap, amely az üzleti együttműködések révén Sorossal is kapcsolatban álló Media Development Investment Fund (MDIF) részeként működik. Emiatt a cég igazgatótanácsában két külföldi tag is van.
Egyértelmű, hogy a 444 körül már alapítása után közvetlenül megjelent a nemzetközi alapítványok és befektetési alapok tulajdonrészesedése és támogatása által közvetített külföldi érdekeltség, amely azóta egyre csak növekedett – állítja Deák.
A 444 videós tartalmainak előállításához
de 2019 óta a német zöldek pártalapítványának támogatása is segíti, sőt utóbbi 2020 óta a jogállammal foglalkozó tartalmak készítését is támogatja. 2021 októberében jelentették be, hogy az Európai Bizottság támogatásával és a francia AFP hírügynökséggel együttműködve tényellenőrző portált indít a Magyar Jeti Zrt., ez lett a Lakmusz. Mindezek fényében nem meglepő, hogy a 444 sokáig a globalista baloldal egyik legfontosabb szócsöveként funkcionált – fogalmaz az elemző, majd emlékeztet, a portál mind a bevándorlási válság során, mind a háborús helyzetben hevesen támadta a kormány álláspontját.
Az elmúlt időszakban ugyanakkor a – korábban a Soros-hálózat egykori koronaékszerének számító – 444 látogatottsága egyre csökkent, az utóbbi hónapokban az sem volt ritka, hogy még a napi 300 ezres látogatottságot sem érte el, de a 10 legolvasottabb internetes portál közé szinte sosem kerül be. A gyenge olvasottságot és a kis hatásfokot a külföldi donorok is érzékelték, ezért már 2021-ben átköltözött a 444-ről a Telex.hu-ra a Direkt36 nevű, szintén külföldi pénzen működő, magát oknyomozónak nevező internetes portál. Ennek azért van nagy jelentősége, mert a Direkt36-on teszik közzé azokat a lejárató anyagokat, amelyektől a kormány gyengülését vagy utcai demonstrációk kirobbanását várják. A jelek szerint a lapot működtető globális hálózat is lemondott már a 444-ről, sokkal inkább a Telex.hu című, szintén külföldről finanszírozott hírportálban bíznak.
A gyenge olvasottságot és a csökkenő befolyást az utóbbi időszakban belső konfliktusok és nézetellentétek tetézték. A helyzet annyira elmérgesedett, hogy már belső vizsgálat is indult a lapnál, hiszen a munkavállalók egy csoportja szerint az egyik középvezető „toxikusan zaklató magatartást folytatott”. Az elmúlt pár napban pedig sorozatos felmondások történtek – legutóbb a lap egyik legmeghatározóbb munkatársa, Magyari Péter távozott –, miután sokak számára ellehetetlenült a normális munkavégzés. A kiszivárgott információk szerint az alapkonfliktust a portálhoz nemrég érkezett fiatal munkavállalók eredményezték, akik a
Deák úgy véli, a balliberális pártok mellett már az őket támogató, külföldről finanszírozott sajtótermékekben is egyre mélyülő válság figyelhető meg. Ez összefüggésben lehet azzal, hogy ezek az újságírók már egy évtizede dolgoznak a kormányváltásért, ugyanakkor ennek esélyét ők sem látják, így egyre inkább belefásultak a munkába. Az elemző szerint a 444.hu további süllyedése várható, ugyanakkor a Telex.hu sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ugyanis az Origo, az Index vagy a 24.hu messze olvasottabb internetes portálnak számít.
Nyitókép: XXI. Század Intézet